Żądanie odszkodowania – do ilu lat wstecz?


ŻĄDANIE ODSZKODOWANIA - DO ILU LAST WSTECZ?


Roszczenia powypadkowe, zarówno odnoszące się do odszkodowania, jak również zadośćuczynienia są ograniczone terminami przedawnienia, po upływie których brak jest możliwości skutecznego dochodzenia świadczeń. Natomiast w wielu przypadkach istnieje możliwość zarówno zgłoszenia szkody po upływie wielu lat, jak również zgłoszenia dodatkowych roszczeń w przypadku, gdy już zostało wypłacone świadczenie odszkodowawcze.

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, iż obowiązujące przepisy przewidują dwa podstawowe terminy przedawnienia w zakresie powstałych szkód: tj. 3-letni termin (od momentu dowiedzenia się przez poszkodowanego o szkodzie i osobie zobowiązanej do jej naprawienia) oraz termin od zdarzenia wyrządzającego szkodę, 10-letni, oraz w przypadku, gdy do szkody doszło w wyniku przestępstwa – termin 20 letni.

Długość okresu przedawnienia roszczenia deliktowego oraz początek biegu tego okresu ulega modyfikacji w zależności od następujących czynników:

  • charakteru zdarzenia będącego źródłem szkody,
  • charakteru szkody,
  • wieku poszkodowanego.

Należy także wskazać na wyjątek, tj. sytuację w której przedawnienie roszczenia osoby małoletniej o naprawienie szkody na osobie nie może skończyć się przed upływem 2 lat od uzyskania przez poszkodowanego pełnoletniości.

Jeżeli szkoda jest wynikiem zbrodni lub występku, przedawnienie roszczenia nie może nastąpić przed upływem 20 lat od przestępstwa, nawet jeśli poszkodowany dowie się wcześniej o szkodzie i osobie obowiązanej do jej naprawienia. Ponadto 20 letni okres przedawnienia roszczeń o naprawienie szkód spowodowanych przestępstwami dotyczy zarówno szkód na osobie, jak i szkód na mieniu.

Odszkodowania powypadkowe z polisy OC sprawcy – Kancelaria Rzeszów-

terminy przedawnienia

Zbrodnia i występek to dwie postacie przestępstwa. W świetle przepisów kodeksu karnego, zbrodnią jest czyn zabroniony zagrożony karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 3 lata albo karą surowszą, natomiast występek to czyn zabroniony zagrożony grzywną powyżej 30 stawek dziennych, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności przekraczającą miesiąc.


Wskazane reguły, w tym dwudziestoletni okres przedawnienia znajduje zastosowanie także, gdy poszkodowany dochodzi odszkodowania od ubezpieczyciela.


Jak wynika zatem z powyższego, dochodzenie roszczeń o naprawienie szkody, możliwe jest w zróżnicowanym przedziale czasowym. W zależności od charakteru zdarzenia, charakteru szkody, dochodzenie świadczeń odszkodowawczych możliwe jest nawet w okresie 20 lat. Niniejsze dotyczy również szkód powypadkowych z polisy OC sprawcy zdarzenia z tytułu zdarzeń drogowych.

Zatem możliwym są sytuacje, dochodzenia roszczeń po kilkunastu latach od zdarzenia, jak również zgłoszenie dodatkowych roszczeń, uzupełniających, w przypadku, gdy świadczenia były wypłacone w zaniżonym zakresie, a sprawa nie była rozstrzygana przed Sądem.

Podkreślenia wymaga, iż każda sprawa wymaga indywidualnej analizy.

Adw. Sebastian Możdrzeń


Kancelaria Adwokacka adw. Sebastian Możdrzeń w Rzeszowie oferuje kompleksową usługę prawną w zakresie dochodzenia roszczeń powypadkowych, w tym w zakresie szkód osobowych, roszczeń osób najbliższych w związku z wypadkami śmiertelnymi.

Contact Form