Wysokość Odszkodowania za Złamanie Nogi z OC Sprawcy: Jak Uzyskać Wysokie Zadośćuczynienie od Ubezpieczyciela?


Wysokość Odszkodowania za Złamanie Nogi z OC Sprawcy: Jak Uzyskać Wysokie Zadośćuczynienie od Ubezpieczyciela?


Złamanie nogi w wyniku wypadku drogowego może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych finansowych i osobistych. W takich sytuacjach poszkodowany ma prawo dochodzić odszkodowania z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku, aby pokryć koszty leczenia, rehabilitacji oraz ewentualne straty związane z utratą zdolności do pracy. Warto zrozumieć, jak jest ustalana wysokość odszkodowania oraz jak skutecznie je uzyskać.

Czynniki wpływające na wysokość odszkodowania:

  1. Stopień urazu: Zakres i rodzaj złamania nogi oraz jego wpływ na codzienne funkcjonowanie poszkodowanego ma kluczowe znaczenie dla określenia wysokości odszkodowania.
  2. Koszty leczenia: Kwota odszkodowania zwykle uwzględnia koszty leczenia, wizyt u lekarza, operacji, rehabilitacji oraz wszelkich innych związanych z tym wydatków.
  3. Utrata dochodu: Jeśli złamanie nogi prowadzi do utraty zdolności do pracy lub ograniczenia możliwości zarobkowania, wysokość odszkodowania może być odpowiednio zwiększona, co również może mieć wpływ na zakres krzywdy, a tym samym kwotę zadośćuczynienia.
  4. Konsekwencje życiowe: Ewentualne trwałe uszczerbki na zdrowiu, jak np. niepełnosprawność, mogą również mieć wpływ na wysokość odszkodowania.

 Oczywiście oprócz powyżej wymienionych przykładowych czynników, celem ustalenia uzasadnionej kwoty zadośćuczynienia można pomocniczo posiłkować się długotrwałym lub trwałym procentowym uszczerbkiem na zdrowiu. Podstawą prawną w zakresie ustalenia takiego uszczerbku stanowi Rozporządzenie Ministra Pracy I Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania. Należy w tym jednak miejscu podkreślić, iż sam uszczerbek na zdrowia nie jest podstawą dochodzonego roszczenia, ale jej pomocniczym elementem, który składa się na zakres powstałej krzywdy.

W zakresie urazu i złamania kończyny dolnej należy wskazać na załącznik do wymienionego rozporządzenia w przedmiocie oceny procentowej stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Można w związku z tym wymienić między innymi procentowy uszczerbek na zdrowiu dotyczący urazów:

  • Biodra- pkt 142 -146 tabeli rozporządzenia,
  • Uda – pkt. 147-153 tabeli rozporządzenia,
  • Kolana – pkt. 154-157 tabeli rozporządzenia,
  • Podudzia – pkt. 158-161 tabeli rozporządzenia,
  • Stawu kolanowego, stopy – pkt. 162-173.

Zatem mając na uwadze, iż podstawą wysokość zadośćuczynienia za złamanie nogi stanowi krzywda, której zakres może być różny i wynikać z wielu czynników, to nie można wskazać z góry jednoznacznych i uzasadnionych kwot. Jednocześnie można wskazać, iż kwoty zadośćuczynienia za urazy kończyn dolnych, w zależności od stopnia krzywdy mieszczą się w przedziałach od kilkunastu do kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy złotych.

Jak zatem wynika z powyższego, proces dochodzenia zadośćuczynienia z OC sprawcy wypadku może być skomplikowany i wymagający. Samo sformułowanie roszczeń w odpowiedniej wysokości, stanowi ważną czynność, na którą składa się wiele czynników mających wpływ na powstałą krzywdę.

Adw. Sebastian Możdrzeń

 

 

 

Contact Form