Skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów


Skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów


Jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów był wykonywany przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, a w przypadku zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego dożywotnio przez okres co najmniej 10 lat, sąd może orzec o dalszym wykonywaniu tego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową.

 

Przede wszystkim podkreślić należy, iż „skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów” nie jest rzeczywiście jego bezwarunkowym skróceniem, eliminacją wydanego wcześniej orzeczenia Sądu, ale przywróconą przez Sąd możliwością kierowania pojazdami w dalszym okresie pierwotnie orzeczonego zakazu z urządzeniem w postaci blokady alkoholowej. Zatem w przypadku uwzględniania przez Sąd odpowiedniego wniosku w postępowaniu wykonawczym, kierowca wobec którego w wyroku karnym orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów, ma szansę do końca pozostałego okresu zakazu, prowadzenia pojazdów wyposażonych w urządzenie blokady alkoholowej.

Uznać zatem należy, iż jest to zmiana wykonywania środka karnego, w wyniku jednak której sprawca przestępstwa ma możliwość powrotu do jazdy pojazdem wyposażonym w blokadę alkoholową.

Okres wykonywania środka karnego. W świetle dyspozycji art. 182a § 1 KKW warunkiem zmiany zakresu przedmiotowego zakazu prowadzenia pojazdów jest wykonywanie wobec skazanego tego zakazu przez określony minimalny okres.

Po jakim czasie można starać się o wykonywanie zakazu prowadzenia pojazdów?


  • Podstawowym warunkiem jest upływ co najmniej połowy orzeczonego wymiaru zakazu.
  • W przypadku zakazu orzeczonego za przestępstwo przeciwko komunikacji (gdy sprawca nie był w stanie nietrzeźwości) minimalny okres upływu zakazu wynosi zatem 6 miesięcy,
  • W przypadku zakazu orzeczonego za przestępstwo popełnionego w stanie nietrzeźwości minimalny okres wykonywania zakazu wynosi 1 rok i 6 miesięcy.
  • W przypadku dożywotniego zakazu – minimalny okres czasu jaki musi minąć od jego wykonywania wynosi 10 lat.

Co się dzieje  po orzeczeniu zmiany zakazu prowadzenia pojazdu.

Wydanie przez sąd prawomocnego pozytywnego rozstrzygnięcia na podstawie art. 182a § 1 KKW oznacza, że w dalszym okresie zakazu prowadzenia pojazdów wynikającym z wyroku skazany może prowadzić pojazdy wyposażone w blokadę alkoholową, a więc uwzględniając jej definicję pojazdy silnikowe lub pojazdy szynowe. W analizowanej sytuacji skazany może prowadzić również pojazd niewyposażony w wymienioną blokadę, jeżeli jest to pojazd wykorzystywany do nauki jazdy i egzaminowania, a skazany jest osobą szkoloną lub egzaminowaną (art. 182a § 2 KKW).

Czy Sąd może uchylić zmianę zakazu pojazdów?

Odpowiedź brzmi TAK. Dzieje się to w sytuacji, gdy Jeżeli skazany rażąco naruszył porządek prawny w zakresie dotyczącym bezpieczeństwa ruchu drogowego, w szczególności popełnił przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, sąd może orzec o uchyleniu wykonywania zakazu.

 

Kancelaria adw. Sebastian Możdrzeń w Rzeszowie oferuje profesjonalną pomoc prawną w zakresie zmiany zakazu prowadzenia pojazdów urzeczonego uprzednio w wyroku karnym. Kancelaria oferuje kompleksową usługą w odniesieniu do złożenia wniosku, poprzez reprezentację skazanego w postępowaniu sądowy.

Contact Form