Przestępstwo komunikacyjne popełnione w stanie nietrzeźwości w warunkach recydywy


Przestępstwo komunikacyjne popełnione w stanie nietrzeźwości w warunkach recydywy


Dla przypisania odpowiedzialności sprawcy na podstawie art. 178a § 4 KK za czyn popełniony w warunkach recydywy w zakresie przestępstw komunikacyjnych niezbędne jest dokonanie poprawnych ustaleń co do uprzedniej jego karalności w zakresie typów wskazanych w tym przepisie.

Zgodnie z przepisem art. 178 a § 4 k.k. - Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za przestępstwo określone w art. 173, art. 174, art. 177 lub art. 355 § 2 popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub dopuścił się czynu określonego w § 1 w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

W orzecznictwie Sądu Najwyższego podkreśla się, że dla przypisania odpowiedzialności sprawcy, na podstawie art. 178a § 4 KK, za czyn popełniony w warunkach „recydywy w zakresie przestępstw komunikacyjnych” niezbędne jest dokonanie poprawnych ustaleń co do uprzedniej jego karalności w zakresie typów wskazanych w tym przepisie, opartych w razie potrzeby także na analizie akt postępowań wykonawczych w sprawach, w których zapadły wyroki skazujące go za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za przestępstwa określone w art. 173 KK, art. 174 KK, art. 177 KK lub art. 355 § 2 KK, popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego (tak między innymi wyroki: Sądu Najwyższego: z 5.7.2022 r., V KK 212/22, Legalis; z 30.12.2020 r., V KK 504/20, Legalis).

Przestępstwa i wykroczenia drogowe Kancelaria Rzeszów

Wyższa sankcja karna będzie miała miejsce w sytuacji, gdy doszło do prawomocnego skazania za przestępstwo określone w art. 173, 174, 177 lub 355 § 2 KK popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Warunek w postaci uprzedniego skazania za pozostałe przestępstwa wymienione w art. 178a § 4 KK został określony przez numeryczne wskazanie przepisów. Oznacza to, że przesłanka ta jest spełniona w razie skazania za jakiegokolwiek przestępstwo określone w tych przepisach i tylko za te przestępstwa. Skazanie za inne przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji nie uzasadnia stosowania kwalifikacji prawnej z art. 178a § 4 KK. Uwaga to odnosi się również do art. 355 § 1 KK, który rodzajowo odpowiada art. 177 § 1 KK. Skazanie za wymienione przestępstwa obejmuje zarówno typy podstawowe, jak i kwalifikowane.

Jaka sankcja karna za przestępstwo na podstawie art. 178 a § 4 k.k.?

Podstawowym w tym zakresie pytanie pozostaje, jaka kara grozi za popełnienie ponownie przestępstwa w warunkach recydywy. Ustawowe zagrożenie karą za popełnienie przestępstwa na podstawie art. 178 a § 4 k.k. zostało ukształtowane na poziomie od 3 miesięcy do 5 lat.

Dopuszczalne jest także zastosowanie warunkowego umorzenia postępowania karnego na podstawie art. 66 KK. Należy zwrócić uwagę na ograniczenie wynikające z art. 69 § 4 KK. Możliwość warunkowego zawieszenia wykonania kary w stosunku do sprawcy przestępstwa z art. 178a § 4 KK została przewidziana jedynie do szczególnie uzasadnionych wypadków. W stosunku do sprawcy przestępstwa stypizowanego w art. 178a § 4 KK sąd obligatoryjnie orzeka dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów (art. 42 § 3 KK). Na podstawie art. 43a § 2 KK sąd orzeka świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 10 000 zł. Można rozważyć orzeczenie podania wyroku do publicznej wiadomości na podstawie art. 43b KK.

Jak zatem wynika z obowiązujących przepisów sankcja za popełnienie przestępstwa z art. 178a § 1  k.k. w warunkach recydywy cechuje się znacznie podwyższoną dolegliwością.

 

Adw. Sebastian Możdrzeń


Kancelaria Adwokacka w Rzeszowie Adw. Sebastian Możdrzeń świadczy usługi prawnego związane z obroną sprawców przestępstw i wykroczeń drogowych.

 

Contact Form