Prawa rodzin po wypadku śmiertelnym: Kiedy i jak dochodzić odszkodowania


Prawa rodzin po wypadku śmiertelnym: Kiedy i jak dochodzić odszkodowania


 

Wypadki śmiertelne są tragicznymi wydarzeniami, które niosą za sobą nie tylko ogromny żal i cierpienie dla bliskich, ale również mogą generować wiele trudności finansowych. Rodziny osób, które straciły życie w takich okolicznościach, często mają prawo do odszkodowania, zadośćuczynienia za poniesione straty, cierpienie oraz utracone dochody. W tym artykule zostanie wskazane, kiedy i jak rodzinom należą się odszkodowania oraz jakie kroki należy podjąć, aby je dochodzić.

Prawa rodzin po wypadku śmiertelnym – na jakie świadczenia można liczyć?

Jak zostało wskazane po utracie bliskiej osoby w wypadku śmiertelnym, rodziny mają prawo do świadczeń odszkodowawczych z tytułu:

  1. Zadośćuczynienia za cierpienie i ból: Członkowie rodzin mogą mieć prawo do zadośćuczynienia za psychiczne i fizyczne cierpienie, jakie doświadczyły w wyniku utraty bliskiej osoby.
  2. Utraconych dochodów: Jeśli osoba zmarła była głównym żywicielem rodziny, ta może mieć prawo do odszkodowania za utracone dochody, czyli pieniądze, które osoba zmarła by mogła zarobić w przyszłości.
  3. Kosztów pogrzebu i innych wydatków: Rodziny mogą również mieć prawo do rekompensaty za koszty związane z pogrzebem, koszty postawienia nagrobka, jak również koszty ceremonii pogrzebowych, zakupu kwiatów, ubrań z tym związanych.

Jakie podjąć czynności w celu dochodzenia roszczeń?

Dochodzenie odszkodowania po wypadku śmiertelnym może być skomplikowanym i emocjonalnie trudnym procesem. Poniżej zostało wskazane podstawowe czynności, które należy podjąć celem rozpoczęcia dochodzenia roszczeń odszkodowawczych.

  1. Zbierz dokumentację: Ważne jest, aby zebrać niezbędną dokumentację dotyczącą wypadku, w szczególności dokumentującą jego zaistnienie powstanie kosztów, doznaną krzywdę.
  2. Ustalenie osoby sprawcy lub zakładu ubezpieczeń: Uzasadnionym jest ustalenie sprawcy zdarzenia polisy ubezpieczenia – jeżeli roszczenia będą formułowane wobec zakładu ubezpieczeń.
  3. Postępowanie likwidacyjne: w przypadku dochodzenia roszczeń od właściwego zakładu ubezpieczeń, I etap postepowania będzie toczył się w związku ze wszczętym postępowaniem likwidacyjnym. W przedmiotowym postępowaniu niezbędnym będzie przedłożenie dodatkowej dokumentacji. Jest to etap istotny, który ma wpływ na ostateczną wysokość roszczeń, a jego ustalenia mogą mieć istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia postępowania sądowego.
  4. Postępowanie sądowe: Kolejnym etapem jest dochodzenie roszczeń przed Sądem I i II Instancji. Procedura postępowania cywilnego, jak również wymogi postępowania dowodowego wymagają pomocy prawnej przez kwalifikowanych pełnomocników adwokatów, radców prawnych.

Podsumowanie

W przypadku utraty bliskiej osoby w wypadku śmiertelnym, rodziny mają prawo do odszkodowania, zadośćuczynienia za straty i cierpienia, których doświadczyły w związku ze śmiercią. Dochodzenie roszczeń jeszcze na wstępnym etapie może być skomplikowanym procesem. Niemniej jednak, w przypadku podjęcia takiej decyzji można poczynić wstępne czynności, w zakresie zgromadzenia niezbędnej dokumentacji, co niewątpliwie przyspieszy początek procesu dochodzenia świadczeń odszkodowawczych.

 

adw. Sebastian Możdrzeń


Kancelaria Adwokacka adw. Sebastian Możdrzeń w Rzeszowie oferuje kompleksową usługę prawną w zakresie dochodzenia roszczeń powypadkowych, w tym w zakresie szkód osobowych, roszczeń osób najbliższych w związku z wypadkami śmiertelnymi.

 

Contact Form