Kto może żądać zadośćuczynienia od Szpitala w przypadku zawinionego leczenia


Kto może żądać zadośćuczynienia od Szpitala w przypadku zawinionego leczenia


Naruszenie praw pacjenta, wadliwe wykonanie świadczeń medycznych, które spowodowały rozstrój zdrowia rodzi odpowiedzialności podmiotu medycznego do wypłaty świadczeń, w tym zadośćuczynienia. Niniejszym artykułem należy wskazać, kto i w jakich sytuacjach może domagać się przyznania zadośćuczynienia od Szpitala.

W pierwszej kolejności należy podnieść, iż uprawnionym do uzyskania świadczeń, w tym zadośćuczynienia jest to osoba, poszkodowana w sposób bezpośredni, a więc np. pacjent, który doznał szkody na osobie wskutek zawinionego zaniechania lekarza.

Uprawniony może być także „nasciturus”, który może dochodzić kompensacji pod warunkiem, że urodzi się żywy. Przez lata uważano ponadto, że inne osoby, a więc te, przeciwko którym nie było bezpośrednio skierowane działanie sprawcze, nie mogą dochodzić roszczeń odszkodowawczych, chyba że przepis szczególny przyznawał im wyraźne uprawnienie w tym zakresie. Wydaje się, że można dopuścić kompensację szkody doznanej na skutek wstrząsu psychicznego, ale także w innych sytuacjach pośredniego naruszenia dóbr. Na przykład można wymienić szkodę doznaną pośrednio przez rodziców dziecka, które na skutek np. zawinionej opóźnionej decyzji o cesarskim cięciu urodziło się martwe.

Kancelaria Prawna w Rzeszowie– błąd Szpitala

Jak powyżej wskazano, art. 445 § 1 k.c. w zw. z art. 444 k.c. przewiduje możliwość żądania zadośćuczynienia pieniężnego w razie doznania szkody na osobie, mogącej mieć postać uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia. Tradycyjnie uznaje się, że uszkodzenie ciała to naruszenie nietykalności fizycznej, pozostawiające wyraźne ślady o charakterze zewnętrznym, jak i wewnętrznym (np. naruszenie ciągłości tkanek, złamanie, uszkodzenie narządów wewnętrznych), z kolei rozstrój zdrowia to zakłócenie funkcjonowania organizmu, zarówno w wymiarze fizycznym, jak i psychicznym, a więc np. w postaci nerwicy, choroby psychicznej.

Rozstrój zdrowia musi mieć jednak charakter rzeczywisty, nie jest wystarczające wykazanie doznania ujemnych przeżyć czy stresu, zatem rozstrój zdrowia musi mieć postać choroby rozstroju zdrowia jest w orzecznictwie rozumiane bardzo szeroko, zwłaszcza jeśli chodzi o rozstrój zdrowia psychicznego.

Oczywistym jest również, iż świadczeń w zakresie zadośćuczynienia mogą żądać osoby najbliższe osoby zmarłej, wobec której istnieje związek przyczynowy pomiędzy nieprawidłowym udzieleniem świadczeń medycznych w szerokim pojęciu, a ostatecznym skutkiem w postaci śmierci. Niniejsze wynika z ogólnych przepisów kodeksu cywilnych, w tym art. 446 k.c.

Reasumując należy stwierdzić, iż roszczenia w zakresie zadośćuczynienia może żądać:

  • osoba bezpośrednio dotknięta wadliwymi świadczeniami medycznymi, naruszeniem praw pacjenta,
  • osoby najbliższe osoby zmarłej,
  • jak również w pewnych sytuacjach osoba jeszcze nienarodzona „nasciturus”.

 

Adw. Sebastian Możdrzeń

 


Specjalizacja Kancelarii Adwokackiej Możdrzeń, Adw. Sebastian Możdrzeń w Rzeszowie obejmuje sprawy z zakresu prawa medycznego, praw pacjenta, dochodzenia roszczeń od podmiotów odpowiedzialnych, w tym Szpitali, Ubezpieczycieli podmiotów medycznych.

Contact Form