Koszty pogrzebu z polisy OC sprawcy

W przypadku zaistnienia wypadku śmiertelnego, osobom najbliższym wobec zmarłego, przysługuje szereg roszczeń od Towarzystwa Ubezpieczeniowego, który świadczył ochronę gwarancyjną z tytułu odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego sprawcy zdarzenia. Jednym z możliwych roszczeń jest żądanie zwrotu kosztów pogrzebu.

Co do zasady zarówno osoba odpowiedzialna za śmierć poszkodowanego, jak również jej ubezpieczyciel zobowiązani jest do zwrotu kosztów pogrzebu osobie lub osobom, które je poniosły.

JAKIE KOSZTY POGRZEBU SĄ MOŻLIWE DO ZWROTU?

Odpowiadając na powyższe pytanie należy wskazać, iż można żądać zwrotu typowych kosztów jakie są związane zarówno z przygotowaniem do pogrzebu, jego przeprowadzenia, jak również pozostałych kosztów związanych z budową nagrobka. Koszty te winny mieścić się w granicach kosztów przyjętych w grupie społecznej, do której należał zmarły.

Zatem do kosztów pogrzebu, które mogą być zwrócone przez podmiot odpowiedzialny również z tytułu polisy OC sprawcy należy między innymi zaliczyć:


  • Zakup trumny,
  • Zakup wieńców,
  • Koszty mszy żałobnej,
  • Zakup odzieży,
  • Koszt wybudowania nagrobka.

KIEDY MOŻNA ŻĄDAĆ ZWROTU KOSZTÓW POGRZBU?

Możliwość roszczenia o zwrot kosztów pogrzebu powstaje po faktycznym poniesieniu tych kosztów, dlatego nie można żądać zwrotu kosztów np. nagrobka przed jego wzniesieniem (podobnie orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 4.6.1998 r.,sygn. akt II CKN 852/97).

Osoba, która poniosła koszty pogrzebu, może wystąpić z roszczeniem o zwrot tych kosztów zarówno wobec spadkobierców zmarłego, jak i osoby (lub zakładu ubezpieczeń) odpowiedzialnej za jego śmierć. Jeśli spadkobiercy zwrócą koszty pogrzebu osobie, która je poniosła, przysługuje im roszczenie regresowe wobec podmiotu odpowiedzialnego za śmierć spadkodawcy.

KOSZTY POGRZEBU Z OC SPRAWCY A ZASIŁEK ZUS

W odpowiedzi na powyższe należy wskazać, że przy ustalaniu kwoty, której można żądać jako zwrot kosztów pogrzebu, nie uwzględnia się zasiłku pogrzebowego, który osoba ponosząca te koszty uzyskała z ZUS. Uzasadnionym jest przyjęte przez Sąd Najwyższy stanowisko, iż zasiłek pogrzebowy wypłacany jest przez ZUS w przypadku śmierci ubezpieczonego, a zatem byłby on wypłacony także, gdyby śmierć ubezpieczonego nie wynikała z czynu niedozwolonego. Wywołanie śmierci ubezpieczonego czynem niedozwolonym jedynie przyspiesza wypłatę zasiłku pogrzebowego, który byłby należny także w przypadku śmierci ubezpieczonego z przyczyn naturalnych. Zatem ewentualne pomniejszenie odszkodowania o zasiłek pogrzebowy powodowałoby, że pośrednio poszkodowani znaleźliby się w gorszej sytuacji majątkowej.

 

Adw. Sebastian Możdrzeń


Kancelaria Adwokacka adw. Sebastian Możdrzeń w Rzeszowie, oferuje kompleksową usługę prawną w zakresie reprezentacji osób najbliższych, dochodzenia roszczeń odszkodowawczych po wypadkach ze skutkiem śmiertelnym. Oferta obejmuje czynności prawne od momentu zgłoszenia roszczeń, reprezentację w postępowaniu przed zakładem ubezpieczeń, w postępowaniu Sądowym przed Sądem I i II Instancji.

 

Contact Form