Kiedy dochodzi do błędu medycznego?


KIEDY DOCHODZI DO BŁĘDU MEDYCZNEGO ?


Pojęcie „błędu medycznego”, nie zostało prawnie zdefiniowane w obowiązujących aktach prawnych, wymaga zatem omówienia, w szczególności wskazania w jakich sytuacjach, jakie przesłanki muszą być spełnione do uznania, iż do błędu medycznego rzeczywiście doszło .

Jako punkt wyjścia w zakresie analizowania przesłanek do uznania wadliwego leczenia, diagnozowania, wykonywania pozostałych świadczeń medycznych należy wskazać, art. 67a ustawy z dnia 06 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2012 r, poz. 159 ze zm.), który definiuje pojęcie zdarzenia medycznego. Za zdarzenie medyczne zgodnie ze wskazanym przepisem uważa się zakażenie pacjenta biologicznym czynnikiem chorobotwórczym, uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia pacjenta albo śmierć pacjenta będące następstwem niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną: diagnozą, jeżeli spowodowała ona niewłaściwe leczenie albo opóźniła właściwe leczenie, przyczyniając się do rozwoju choroby; leczeniem, w tym wykonaniem zabiegu operacyjnego; zastosowaniem produktu leczniczego lub wyrobu medycznego.

Jak można zauważyć wskazana ustawa nie używa sformułowania „błąd medyczny”, jednakże treść tego przepisu w sposób jednoznaczny wskazuje, jakie zdarzenia muszą wystąpić, aby uznać, iż doszło do powstania zdarzenia medycznego, w ocenie Sądów często tożsamego z pojęciem błędu medycznego. Oczywiście ciężko jest wymienić każde zachowanie, które może być uznane jako zawinione. Ocena każdego przypadku jest dokonywana w sposób indywidualny, w tym oczywiście zastosowane procedury medyczne, w szczególności czy były podjęte wszelkie działania zgodne z aktualną wiedzą medyczną.

Błędy medyczne Adwokat Rzeszów

Ostatecznie celem stwierdzenia, iż wystąpił błąd medyczny, należy zbadać, czy lekarz bądź inny członek personelu medycznego placówki medycznej dopuścił się zawinionego działania bądź zaniechania; odpowiedzialność cywilna za błędy medyczne opiera się na zasadzie winy. Lekarz odpowiada na zasadzie winy, którą można mu przypisać tylko w wypadku wystąpienia jednocześnie elementu obiektywnej i subiektywnej niewłaściwości postępowania. Wystarczające zatem jest ustalenie w procesie chociażby winy nieumyślnej (zaniedbania, rażącego niedbalstwa), aby można było danej osobie przypisać odpowiedzialność cywilną.

 

Adwokat Sebastian Możdrzeń


Kancelaria Adwokacka w Rzeszowie adwokat Sebastian Możdrzeń specjalizuję się w dochodzeniu roszczeń z tytułu błędów medycznych popełnionych przez Szpital, inne placówki medyczne. Usługa prawna dotyczy kompleksowej reprezentacji poszkodowanego, jego rodziny przed Szpitalem, Zakładami Ubezpieczeń, w postępowaniu Sądowym I i II Instancji. Zapraszam do kontaktu.

 

 

Contact Form