Jakie świadczenia mogą być pokryte z OC rolnika?


Jakie świadczenia  mogą być pokryte z OC rolnika?


 

Umowa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy gospodarstwa rolnego - OC rolnika, przewiduje wypłatę świadczeń w sytuacji, gdy rolnik lub też osoba pracująca w gospodarstwie wyrządzą szkodę, której następstwem jest śmierć, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia bądź też utrata, zniszczenie lub uszkodzenie mienia.

Zgodnie z zasadą pełnego odszkodowania wyrażoną w art. 361 k.c., co do zasady, poszkodowany winien więc otrzymać kompensatę wszystkich poniesionych szkód - zarówno na osobie, jak i na mieniu. Zgodnie z powołanym przepisem naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł, oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Wobec powyższego, zgodnie z obowiązującymi przepisami przewiduje się szereg roszczeń, których można dochodzić od zobowiązanego zakładu ubezpieczeń.

Zadośćuczynienie i Odszkodowanie z OC Rolnika

Poszkodowany w przypadku doznanej krzywdy/szkody podczas wypadku w gospodarstwie rolnym objętym umową OC Rolnika może dochodzić: 1. zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę, i ma stanowić sposób złagodzenia cierpień fizycznych i psychicznych poszkodowanego (art. 445 k.c. w związku z 444 k.c.); 2. zwrotu wszelkich kosztów związanych z wypadkiem tj. kosztów związanych z leczeniem i rehabilitacją oraz lepszym odżywianiem poszkodowanego, opieką nad poszkodowanym, transportu poszkodowanego i jego bliskich, adaptacji mieszkania stosownie do potrzeb poszkodowanego, a także przygotowania go do wykonywania nowego zawodu (art. 444 § 1 k.c.); 3. renty uzupełniającej, która ma stanowić wyrównanie różnicy w dochodach osiąganych przez poszkodowanego przed wypadkiem w stosunku do dochodów uzyskiwanych przez niego po wypadku (art. 444 § 2 k.c.); 4. jednorazowego odszkodowania (tzw. kapitalizacji renty), które jest uzasadnione w szczególności gdy poszkodowany w następstwie wypadku stał się inwalidą, a jednorazowe świadczenie umożliwi mu wykonywanie innego zawodu, czy też rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej. 5. renty z tytułu zwiększonych potrzeb polegającej na zapewnieniu poszkodowanemu środków potrzebnych do poprawy jego stanu zdrowia po wypadku, a związanych z jego leczeniem i rehabilitacją, lepszym odżywianiem oraz sprawowaną nad nim opieką (art. 444 § 2 k.c.); 6. zwrotu utraconych zarobków .

Jak zatem wynika z powyższego zestawienie podmiot odpowiedzialnym jakim jest zakład ubezpieczeń udzielający ochrony gwarancyjnej z tytułu odpowiedzialności cywilnej posiadacza gospodarstwa rolnego jest zobowiązany do wypłaty wszelkich świadczeń związanych z zadośćuczynieniem, odszkodowaniem, które są przewidziane przez obowiązujące przepisy.

Kancelaria świadczy usługi prawne związane z analizą stanu faktycznego zdarzenia  w gospodarstwie rolnym zaistniałego do 3 lat wstecz, reprezentacją poszkodowanego na etapie postępowania likwidacyjnego, jak również na etapie sądowym.

Kancelaria Rzeszów wypadek podczas prac w gospodarstwie rolnym.

Contact Form