Jaka Wysokość Zadośćuczynienia za Złamaną Rękę z OC Sprawcy?


Jaka Wysokość Zadośćuczynienia za Złamaną Rękę z OC Sprawcy?


Złamanie ręki w wyniku wypadku drogowego może być traumatycznym przeżyciem, prowadzącym nie tylko do fizycznych cierpień, ale także do znacznych kosztów związanych z leczeniem, rehabilitacją i ewentualną utratą dochodu z powodu niezdolności do pracy. W takich sytuacjach poszkodowany ma prawo dochodzić odszkodowania, w tym zadośćuczynienia, z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku.

Wysokość Zadośćuczynienia - Kwestia Indywidualna

Warto zaznaczyć, że wysokość zadośćuczynienia za złamaną rękę z OC sprawcy jest kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników, takich jak:

  1. Stopień i skutki urazu: Zakres i rodzaj złamania oraz jego wpływ na codzienne funkcjonowanie poszkodowanego ma kluczowe znaczenie dla określenia wysokości zadośćuczynienia. Im bardziej dotkliwe są skutki urazu, tym wyższa może być kwota zadośćuczynienia.
  2. Koszty leczenia i rehabilitacji: Wysokość zadośćuczynienia może być również uzależniona od kosztów związanych z leczeniem, rehabilitacją oraz wszelkimi innymi wydatkami związanymi z powrotem do zdrowia poszkodowanego.
  3. Utrata dochodu: Jeśli złamanie ręki prowadzi do utraty zdolności do pracy lub ograniczenia możliwości zarobkowania, wysokość zadośćuczynienia może uwzględniać powyższe kwestie, a dochodzone uzupełniająco odszkodowanie może być odpowiednio zwiększone w celu pokrycia poniesionych strat finansowych.
  4. Inne konsekwencje emocjonalne: W niektórych przypadkach poszkodowany może doświadczać również poważnych konsekwencji emocjonalnych związanych z urazem, co również może wpłynąć na wysokość zadośćuczynienia.

Oczywiście oprócz powyżej wymienionych przykładowych kwestii, celem ustalenia kwoty zadośćuczynienia można pomocniczo posiłkować się długotrwałym lub trwałym procentowym uszczerbkiem na zdrowiu. Podstawą prawną w zakresie ustalenia takiego uszczerbku stanowi Rozporządzenie Ministra Pracy I Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania. Należy w tym jednak miejscu pamiętać, iż sam uszczerbek na zdrowia nie jest podstawą dochodzonego roszczenia, ale jej pomocniczym elementem.

W zakresie urazu i złamania ręki można wskazać na załącznik do wymienionego rozporządzenia w przedmiocie oceny procentowej stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Można w związku z tym wymienić między innymi procentowy uszczerbek na zdrowiu w wyniku urazów:

  • Ramienia- pkt 113 -116 tabeli rozporządzenia,
  • Stawu łokciowego – pkt. 117-121 tabeli rozporządzenia,
  • Przedramienia – pkt. 122-129 tabeli rozporządzenia,
  • Nadgarstka – pkt. 130-133 tabeli rozporządzenia.

Zatem uwzględniając wszelkie okoliczności sprawy, zakres urazu, konsekwencje na przyszłość, uzasadniona wysokość zadośćuczynienia za złamaną rękę mieści się w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Jak zatem wynika z powyższego, proces dochodzenia zadośćuczynienia z OC sprawcy wypadku może być skomplikowany i wymagający. Sformułowanie roszczeń w odpowiedniej wysokości, stanowi ważną czynność, na którą składa się wiele czynników składowych związanych z powstałą krzywdą.

Adw. Sebastian Możdrzeń


Kancelaria oferuje usługi:

  • kompleksowego dochodzenia roszczeń - odszkodowań po wypadkach,
  • reprezentację poszkodowanego w postępowaniu przed ubezpieczycielem,
  • reprezentację poszkodowanego w postępowaniu przed Sądem,
  • weryfikację zakończonych już postepowań likwidacyjnych w zakresie możliwości dopłaty świadczeń,
  • analizy dokumentacji i udzielanie porad prawnych w zakresie procesu odszkodowawczego,
  • sporządzanie pism, zgłoszeń szkody, odwołań, reklamacji, prowadzenie negocjacji z ubezpieczycielem

 

Contact Form