Alimenty, a studia wyższe


ALIMENTY, A STUDIA WYŻSZE


W wielu przypadkach powstaje pytania, czy z momentem osiągnięcia pełnoletności przez uprawnionego do otrzymywania alimentów, w tym samodzielnej decyzji o podjęciu studiów wyższych, obowiązek alimentacyjny może zostać uchylony?

 

Odpowiedź na tak postawione pytanie brzmi NIE. Osiągnięcie pełnoletności przez uprawionego do otrzymywania alimentów w przypadku wyboru kontynuowania nauki na studiach wyższych nie będzie miał wpływu na obowiązek alimentacyjny zobowiązanego do płacenia.

W tym zakresie wypowiedział się w sposób jednoznaczny, między innymi Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 11.02.1986 r., sygn.. akt II CRN  439/85.

Zgodnie z powyższym orzeczeniem Sąd przyjął, iż:

„Zgodnie określonego w art. 96 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego obowiązku rodziców troszczenia się o fizyczny i duchowy rozwój dziecka oraz o przygotowanie go należycie do pracy dla dobra społeczeństwa wynika, że rodzice powinni w miarę swych sił (art. 135 § 1 KRO) umożliwić dziecku nabycie nie tylko wykształcenia średniego lub zawodowego, lecz także – stosownie do jego uzdolnień – ukończenie studiów wyższych. W wypadku gdy dotychczasowe kwalifikacje dziecka nie zapewniają mu odpowiedniego poziomu życia i w związku z tym zamierza ono podnieść je przez podjęcie studiów wyższych, nie zwalnia rodziców od obowiązku alimentacji ta tylko okoliczność, że dziecko jest już w stanie utrzymać się samodzielnie oraz że przed podjęciem studiów już pracowało i pobierało wynagrodzenie za pracę „.

Jak zatem wynika, z powyższego, nawet gdyby uprawniony przed podjęciem studiów podejmował pracę zarobkową, to jednak z momentem podjęcia dalszej nauki w celu polepszenia swojej sytuacji zarobkowej na przyszłość i zdobycia nowych uprawień, wykształceń winien otrzymywać alimenty od osoby uprawionej.

Adw. Sebastian Możdrzeń


Kancelaria Adwokacka, dochodzenie alimentów, podwyższenie alimentów na czas studiów Adwokat S. Możdrzeń Rzeszów

Contact Form