Zwrotu jakich świadczeń może domagać się Towarzystwo Ubezpieczeniowe w ramach Regresu
Zwrotu jakich świadczeń może domagać się Towarzystwo Ubezpieczeniowe w ramach Regresu
Wypłata przez zakład ubezpieczeń świadczeń na rzecz osoby poszkodowanej w przypadku zaistnienia przesłanki regresowej wobec sprawcy wiąże się z żądaniem zapłaty wobec sprawcy. W takim przypadku istotnym jest ustalenie zwrotu jakich świadczeń zakład ubezpieczeń może żądań od osoby zobowiązanej.
W pierwszej kolejności podkreślić należy, iż zgodnie z art. 34 ust 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych z umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych przysługuje odszkodowanie jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z ruchem tego pojazdu szkodę, będącą następstwem śmierci, uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia bądź też utraty, zniszczenia lub uszkodzenia mienia. Jednocześnie z zasady pełnego odszkodowania wyrażonej w art. 361 k.c., wynika, iż poszkodowany, co do zasady winien otrzymać kompensatę wszystkich poniesionych szkód - zarówno na osobie, jak i na mieniu.
Jednocześnie naprawienie szkody obejmuje zarówno straty, które poszkodowany poniósł, jak i korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.
Sprawy sądowe z Towarzystwem Ubezpieczeniowym – Kancelaria
Zatem poszkodowani, w ramach odpowiedzialności sprawcy, mogą skutecznie dochodzić świadczeń w postaci:
- zadośćuczynienia,
- zwrotu wszelkich kosztów związanych z wypadkiem tj. kosztów związanych z leczeniem i rehabilitacją, opieką, adaptacji mieszkania stosownie do potrzeb poszkodowanego,
- renty uzupełniającej, która ma stanowić wyrównanie różnicy w dochodach osiąganych przez poszkodowanego przed wypadkiem w stosunku do dochodów uzyskiwanych przez niego po wypadku
- renty na zwiększone potrzeby
- zwrotu utraconych zarobków
- odszkodowania z tytułu poniesionych kosztów
- w przypadku uszkodzenia lub zniszczenia pojazdu, oprócz pokrycia kosztów jego naprawy lub wypłaty środków na zakup kolejnego, dodatkowo można żądać zwrotu kosztów holowania i parkowania uszkodzonego czy zniszczonego pojazdu, jego utraconej wartości handlowej czy też zwrotu kosztów pojazdu zastępczego.
Jak zatem wynika z powyższego, odpowiedzialność zakładu ubezpieczeniowego z tytułu umowy OC posiadacza pojazdu mechanicznego obejmuje wszelkie koszty, które pozostają w związku z zaistniałym zdarzeniem.
Dlatego też w ramach roszczenia regresowego zakład ubezpieczeniowy może żądać wypłaty wszystkich wymienionych świadczeń, które zostały wypłacone poszkodowanemu. Natomiast w zakresie roszczeń regresowych nie będą ujęte ewentualne koszty procesu, jakie ewentualnie może ponieść zakład ubezpieczeniowy w sporze z poszkodowanym. Podkreślenia bowiem wymaga, że roszczenia regresowe obejmują zarówno wypłaty dobrowolne wypłacone na etapie przedsądowym przez zakład ubezpieczeniowy, jak również świadczenia zasądzone przez Sąd po zakończeniu ewentualnego sporu z poszkodowanym. Dlatego też, roszczenia regresowe są często rozłożone w czasie. Wobec czego, celem efektywnej obrony istotnym w tym zakresie winna być również analiza ewentualnego przedawnienia poszczególnych roszczeń zakładu ubezpieczeniowego. Kwestia przedawnień roszczeń regresowych zostanie jednak przedstawiona w osobnym artykule.
Adw. Sebastian Możdrzeń
Kancelaria Adwokacka w Rzeszowie
Kancelaria oferuje usługi prawne z zakresu obrony przed regresami ubezpieczeniowymi zarówno na etapie postępowania likwidacyjnego przed zakładem ubezpieczeń, jak również na etapie postępowania sądowego w zakresie analizy sprawy, porad prawnych, reprezentacji na etapie przedsądowym oraz sądowym. Kancelaria prowadzi sprawy z zakresu roszczeń regresowych przeciwko wszystkim Towarzystwom Ubezpieczeniowym, w tym PZU, WARTA, ALLIANZ, ERGO HESTIA, TUZ, UNIQA, Generali, i inne.