Zmiana nazwiska po rozwodzie
ZMIANA NAZWISKA PO ROZWODZIE
Powrót do poprzedniego nazwiska po rozwodzie jest możliwy w ciągu trzech miesięcy od chwili uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu. Dlatego też, w ciągu wskazanego okresu czasu małżonek rozwiedziony, który wskutek zawarcia małżeństwa zmienił swoje dotychczasowe nazwisko, może przez oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego lub konsulem powrócić do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa.
W jakim czasie można zmienić nazwisko po rozwodzie?
Powrót do poprzedniego nazwiska po rozwodzie
Adwokat rozwody - Rzeszów
Podkreślić należy, iż o nazwisku, które każdy z małżonków będzie nosił po zawarciu małżeństwa, decyduje jego oświadczenie złożone przed kierownikiem USC. Oświadczenie może być złożone bezpośrednio po zawarciu małżeństwa albo przed sporządzeniem przez kierownika USC zaświadczenia stwierdzającego brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa . Małżonkowie mogą nosić wspólne nazwisko będące dotychczasowym nazwiskiem jednego z nich. Każdy z małżonków może również zachować swoje dotychczasowe nazwisko albo połączyć z nim dotychczasowe nazwisko drugiego małżonka. Nazwisko utworzone w wyniku połączenia nie może składać się z więcej niż dwóch członów. W razie niezłożenia oświadczenia w sprawie nazwiska, każdy z małżonków zachowuje swoje dotychczasowe nazwisko.
Natomiast konsekwencją ustania małżeństwa przez rozwód jest m.in. przewidziana w art. 59 KRO możliwość powrotu małżonka, który wskutek zawarcia małżeństwa zmienił swoje dotychczasowe nazwisko, do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa. Z możliwości określonej w art. 59 KRO może skorzystać ten z rozwiedzionych małżonków, który zmienił swoje dotychczasowe nazwisko wskutek zawarcia małżeństwa właśnie rozwiązanego przez rozwód.
Procedura zmiany nazwiska po rozwodzie
Kancelaria adwokacka Rzeszów
Przyjęcie oświadczenia dokumentuje się w formie protokołu, który podpisują rozwiedziony małżonek oraz kierownik USC albo konsul. Kierownik USC albo konsul, który przyjął oświadczenie o powrocie do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa, przesyła protokół kierownikowi USC właściwemu do sporządzenia aktu małżeństwa w celu dołączenia do aktu małżeństwa wzmianki dodatkowej o nazwisku rozwiedzionego małżonka.
Niedopuszczalne jest natomiast domaganie się odebrania byłemu małżonkowi prawa do nazwiska nabytego przez małżeństwo. Były mąż nie może domagać się odebrania swojej byłej żonie prawa do nazwiska nabytego przez małżeństwo, jako że KRO takiej możliwości nie przewiduje.
Oświadczenie o powrocie do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa zostało uzależnione wyłącznie od woli osoby, która zawierając małżeństwo, zmieniła swoje dotychczasowe nazwisko zgodnie z postanowieniami art. 25 KRO. Skorzystanie z tego uprawnienia nie podlega kontroli ze strony przyjmującego oświadczenie.
Czy mogę złożyć oświadczenie o zmianie nazwiska po upływie 3 miesięcy od prawomocnego zakończenia rozwodu?
Jeżeli małżonek rozwiedziony, który wskutek zawarcia małżeństwa zmienił swoje dotychczasowe nazwisko, nie złoży oświadczenia przewidzianego w art. 59 KRO albo wprawdzie złoży takie oświadczenie, lecz po upływie trzymiesięcznego terminu liczonego od chwili uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu, zachowuje on nazwisko, które uzyskał wskutek zawarcia małżeństwa.
Zmiana nazwiska przy unieważnieniu małżeństwa
Oprócz tych skutków, o których sąd orzeka w wyroku unieważniającym małżeństwo, z prawomocnym unieważnieniem małżeństwa wiążą się z mocy prawa dalsze skutki prawne. Skutkiem ex tunc unieważnienia małżeństwa jest powrót małżonków do stanu cywilnego sprzed zawarcia małżeństwa oraz powrót do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa. Do powrotu przez małżonka, którego małżeństwo zostało unieważnione, do nazwiska noszonego przez niego w chwili zawarcia tego małżeństwa, nie jest więc potrzebne złożenie oświadczenia, o którym mowa w art. 59 KRO.
W przypadku ewentualnych pytań Zapraszam do kontaktu.
Adw. Sebastian Możdrzeń
Kancelaria Prawna Rzeszów, adwokat Rzeszów Rozwody - Rzeszów, Adwokat od rozwodów Rzeszów