Zdrada małżeńska, a rozwód


ZDRADA MAŁŻEŃSKA, A ROZWÓD


Zdrada Małżonka jako przyczyna rozwodu.

 

W pierwszej kolejności podkreślenia wymaga, iż przyczyny rozwodu dzielą się na zawinione oraz niezawinione.

Jedną z zawinionych  przyczyn orzeczenia rozwodu jest zdrada małżeńska.  Zawinioną przyczyną rozkładu pożycia może być nawet jednorazowa zdrada małżonka polegająca na współżyciu płciowym z osobą trzecią. Podkreślić jednak należy, iż  zdrada małżeńska może jednak polegać nie tylko na współżyciu płciowym z osobą trzecią.

Sąd Najwyższy stwierdził, że związanie się małżonka z inną osobą węzłem uczuciowym i okazywanie jej tego uczucia może być powodem rozkładu pożycia małżonków, nawet jeżeli nie doszło do współżycia fizycznego, gdyż narusza to obowiązek wierności małżeńskiej. Naruszeniem wierności małżeńskiej jest zatem nie tylko zdrada polegająca na cudzołóstwie, ale także takie zachowanie się małżonka, które może stwarzać pozory cudzołóstwa lub w inny sposób wykracza poza granice przyjętej normalnie obyczajowości i przyzwoitości (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 26.03.1952 r.,sygn. akt  C 813/51).

Należy jednoznacznie wskazać, iż  zachowanie wierności małżeńskiej należy do istoty małżeństwa. Zdaniem Sądu Najwyższego, obowiązek wierności i szczerości powstaje nawet wcześniej niż zawarcie małżeństwa. Utrzymywanie zatem stosunków fizycznych z inną osobą przez jednego z przyszłych małżonków w okresie bezpośrednio poprzedzającym zawarcie przez nich małżeństwa nie jest zgodne z moralnością i może także stanowić powód rozkładu pożycia małżeńskiego (wyrok Sądu Najwyższego  z 13.1.1953 r., sygn. akt C 1631/52).


Kiedy zdrada nie będzie stanowiła zawinionej przesłanki rozwodu?

Adwokat od rozwodów Rzeszów

 

Wato natomiast zwrócić uwagę na stanowisko Sądu Najwyższego wyrażone w wyroku z dnia 28.09.2000 r., sygn.  akt IV CKN 112/00. Zgodnie z niemniejszym orzeczeniem związek jednego z małżonków z innym partnerem w czasie trwania małżeństwa, lecz po wystąpieniu zupełnego i trwałego rozkładu pożycia między małżonkami, nie daje podstawy do przypisania temu małżonkowi winy za ten rozkład.

Jak zatem wynika z powyższego, związanie się małżonka w czasie trwania małżeństwa z osobą trzecią, w sytuacji, gdy już wcześniej małżeństwa uległo zupełnemu i trwałemu rozkładowi pożycia nie będzie podstawą do przypisania mu winy. Oczywiście taka sytuacja wymaga wykazania, iż już wcześniej małżeństwo uległo zupełnemu i trwałemu rozkładowi pożycia.


Zdrada nie zawsze prowadzi do rozwiązania małżeństwa?

 

W tym zakresie,  mając na względzie również orzecznictwo Sądu Najwyższego należy podkreślić, iż  nie można wykluczyć takiej sytuacji, że mimo popełnionego przez jednego z małżonków cudzołóstwa pożycie ich trwa nadal, przy czym musi być uwidoczniony  zamiar stron utrzymywania małżeństwa. Gdy w małżeństwie tym po upływie pewnego czasu nastąpi rozłam, to do sądu orzekającego będzie należała ocena na podstawie wszechstronnego rozważenia okoliczności sprawy, czy utrzymanie pożycia małżeńskiego w okresie już po uzyskaniu wiadomości o cudzołóstwie pozornie tylko świadczyło o puszczeniu w niepamięć przewinienia współmałżonka, w rzeczywistości zaś zalążki rozłamu nadal istniały i w rezultacie doprowadziły do rozkładu pożycia małżeńskiego. Dla oceny wpływu na rozkład pożycia małżeńskiego popełnionego przez jednego z nich cudzołóstwa, w wypadku kontynuowania pożycia już po otrzymaniu przez małżonka niewinnego wiadomości o cudzołóstwie, decydujące znaczenie będzie miał materiał dowodowy, który  pozwoli na analizę reakcji małżonka niewinnego na cudzołóstwo współmałżonka.

 

 

W przypadku ewentualnych pytań Zapraszam do kontaktu.

Adw. Sebastian Możdrzeń


 

Prowadzenie Spraw Rozwodowych. Adwokat Rzeszów, Rozwód bez orzekania o winie Adwokat Rzeszów, Rozwód z orzeczenie winy Kancelaria Adwokacka w Rzeszowie

 

Contact Form