Zadośćuczynienie za śmierć dziadka


ZADOŚĆUCZYNIENIE ZA ŚMIERĆ DZIADKA


 

 

W pierwszej kolejności należy określić czy dziadek, należy do grona najbliższej rodziny w myśl art. 446 § 4 k.c. Ponadto istotnym jest wskazanie ewentualnych przesłanek, które mają wpływ na wysokość oszacowania roszczenia zadośćuczynienia od podmiotu odpowiedzialnego.

 

Dokonując rozważania w zakresie dochodzenia roszczeń po śmierci uzasadnionym jest ustalenie czy dziadek należy do najbliższej rodziny roszczącego. Zgodnie z art. 446 § 4 KC sąd może także przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. W orzecznictwie podkreśla się, że prawidłowa wykładnia tego przepisu wymaga uwzględnienia, że przyznanie zadośćuczynienia członkowi najbliższej rodziny zmarłego wskutek czynu niedozwolonego nie jest zależne od pogorszenia się sytuacji materialnej tej osoby i poniesienia przez nią szkody majątkowej, a jego celem jest kompensacja doznanej przez nią krzywdy.

Pojęcie najbliższych członków rodziny, jakim posłużył się Ustawodawca w art. 446 § 4 KC (jak również w § 3 tego artykułu) ujmowane jest w judykaturze i piśmiennictwie szeroko. Obejmuje nie tylko rodziców i dzieci, ale też inne osoby, które z uwagi na konkretny układ stosunków faktycznych pozostawały w relacjach szczególnej bliskości, niezależnie od formalnej kolejności pokrewieństwa wynikającej z przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Aby więc ustalić, czy występujący o zadośćuczynienia jest najbliższym członkiem rodziny nieżyjącego sąd powinien sprawdzić, czy istniała dostatecznie mocna więź emocjonalna pomiędzy dochodzącym roszczenia a zmarłym.

Niewątpliwie uwzględniając dotychczasowe orzecznictwo należy uznać, iż dziadek, czy też babka ojczysta co do zasady należy do grona najbliższych osób. Zatem w przypadku zaistnienia zdarzenia/ wypadku powodującego śmierć dziadka lub babci nie tylko dzieciom, rodzeństwu przysługują roszczenia odszkodowawcze, ale także wnukom – również w przypadku braku wspólnego zamieszkiwania.

 

Jaka jest wysokość zadośćuczynienia po śmierci w wypadku ?

W pierwszej kolejności wskazując na przesłanki mające istotny wpływ na wysokość zadośćuczynienia należy między innymi wymienić :

 

  • ból, cierpienie po śmierci osoby bliskiej,
  • poczucie usamotnienia, utraty osoby bliskiej,
  • utratę prawa do życia pełnej  rodzinie,
  • problemy psychiczne, które są wynikiem doznanej krzywdy,

Od czego zależy wysokość zadośćuczynienia za śmierć dziadka

Odpowiednia wysokość zadośćuczynienia jest w dużym zakresie zależna od stopnia relacji osoby ubiegającej się o roszczenie, a osobą zmarłą ich wzajemnych więzi, nasilenia cierpień po śmierci osoby bliskiej. Oczywiście w sytuacji, gdy doszło do śmierci dziadka, babki ojczystej w wypadku komunikacyjnym, należy przyjąć, iż więzi, wzajemne relacje osobiste wnuków mogą być określone w różny sposób w zależności od danych okoliczności.  Okoliczności wzajemnych relacji, bliskości więzi niewątpliwie wpływają na wysokość zadośćuczynienia.

Zadośćuczynienie za śmierć dziadka w wypadku

Kancelaria Adwokacka w Rzeszowie

Ponadto niewątpliwie na wysokość zadośćuczynienia będą miały wpływ takie okoliczności jak wiek poszkodowanego, wiek roszczącego, sytuacja osobista, rodzinna, wspólne zamieszkiwanie.

Prawidłowe określenia kwoty roszczenia z tytułu zadośćuczynienia wymaga uwzględnienia wielu przesłanek oraz okoliczności sprawy w szczególności, iż jak zostało wyżej wskazane brak jest limitów ograniczających wysokość kwoty.

 

W przypadku ewentualnych pytań Zapraszam do kontaktu.

Adw. Sebastian Możdrzeń

 


 

Kancelaria Adwokacka adw. Sebastian Możdrzeń  prowadzi sprawy z zakresu roszczeń  powypadkowych na etapie postępowania likwidacyjnego przed zakładem ubezpieczeń, jak również na etapie sądowym. Kancelaria w sposób kompleksowy prowadzi sprawy o zapłatę zadośćuczynienia po śmierci osoby bliskiej w wypadku komunikacyjnym przeciwko Zakładom Ubezpieczeń, Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu. Kancelaria prowadzi sprawy o zadośćuczynienie i odszkodowanie na terenie całego kraju, z uwzględnieniem województwa lubelskiego, świętokrzyskiego oraz województwa podkarpackiego w szczególności na terenie miasta: Rzeszów, Przeworsk, Jarosław, Łańcut, Przemyśl, Stalowa Wola, Tarnobrzeg, Sanok, Lesko, Mielec.

 

Kancelaria Adwokacka Rzeszów, Dochodzenie odszkodowań po wypadku śmiertelnym Kancelaria, Dochodzenie roszczeń po śmierci małżonka Kancelaria Rzeszów, zadośćuczynienie po śmierci dziadka, zadośćuczynienie po śmierci babci, jakie zadośćuczynienie po śmierci dziadka, czy należy się zadośćuczynienie po śmierci dziadka, babci dochodzenie zadośćuczynienia po śmierci w wypadku komunikacyjnym Przemyśl, Rzeszów, Mielec, Tarnobrzeg, Stalowa Wola, Jasło, Sanok, Krosno, Lublin, Kielce, Tarnów, wysokie zadośćuczynienie po śmierci osoby bliskiej, zadośćuczynienie po śmierci brata, mamy, taty Kancelaria, dochodzenie zadośćuczynienia z OC sprawcy, Zadośćuczynienie od PZU, Zadośćuczynienie od Warty, Zadośćuczynienie od Ergo Hestii, Zadośćuczynienie od Aviva, Zadośćuczynienie od AXA,  Zadośćuczynienie od UFG.

 

 

 

Contact Form