Wina w wyroku rozwodowym


WINA W WYROKU ROZWODOWYM


 

Wina małżonka w sprawie o rozwód

 

W wyroku rozwodowym co do zasady, sąd orzeka także o tym, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Do orzeczenia, że któryś z małżonków jest winny (współwinny) rozkładu pożycia, niezbędne jest ustalenie, że zostały przez niego naruszone obowiązki małżeńskie. Obowiązki te zostały określone w art. 23 KRO stanowiącym, iż małżonkowie są zobowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli.

Do naruszenia tych obowiązków może dojść na skutek umyślnego lub nieumyślnego (niedbalstwo) zachowania się (postępowania) któregoś z małżonków. Naruszenie tych obowiązków może też być wynikiem okoliczności niezależnych od postępowania i woli małżonka, ale również powodujących rozkład pożycia. Wśród przyczyn, które powodują zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego, rozróżnia się więc przyczyny zawinione i niezawinione. Natomiast tylko występowanie przyczyn zawinionych pozwala na ustalenie, który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia.

W procesie o rozwód podstawą rozpoznania sprawy jest stan istniejący w chwili zamknięcia rozprawy z uwzględnieniem wszystkich faktów, które spowodowały istniejący stan. Nie chodzi tu zatem o to, co w swoim czasie spowodowało wytworzenie się stanu zupełnego i trwałego rozkładu pożycia, lecz to, co jest przyczyną w chwili zamknięcia rozprawy.

W tym zakresie należy wskazać, co wynika również z orzecznictwa sądowego, iż przyczyną przekształcenia się rozkładu pożycia małżeńskiego w rozkład trwały i zupełny mogą być bądź te same fakty, które spowodowały powstawanie rozkładu pożycia, jeśli stale narastały, bądź też inne fakty, nawet pojedyncze, jeżeli przyczyniają się do pogłębiania procesu rozkładu tak radykalnie, że znika nadzieja przywrócenia pożycia

 Ponadto warto przytoczyć stanowisko Sadu Najwyższego zawarte w orzeczeniu z dnia 22.10.1999 r. , zgodnie z którym - Wspólne pożycie w rozumieniu  art. 23  KRO polega na duchowej, fizycznej oraz gospodarczej więzi małżonków, stanowiącej cel małżeństwa i umożliwiającej realizację jego podstawowych zadań. Rozkład pożycia jest zupełny dopiero wtedy, gdy uległy zerwaniu wszystkie wyżej wymienione więzi łączące małżonków. Rozkład, o którym mowa, jest przy tym procesem rozciągniętym w czasie, a nie zdarzeniem jednorazowym.

Adwokat od spraw rozwodowych Rzeszów

Kancelaria adwokacka w Rzeszowie


 

Wyrok Sądu w zakresie winy małżonków

 

W razie wyłącznej winy jednego z małżonków, sąd orzeka rozwód z wyłącznej winy tego małżonka. W przypadku winy obu małżonków albo w sytuacji, gdy po stronie każdego z małżonków leżą przyczyny zawinione i niezawinione, sąd orzeka rozwód z winy obu małżonków. Należy przy tym mieć na uwadze to, że polskie prawo rodzinne nie rozróżnia winy „większej” i „mniejszej”, wobec czego małżonka, który zawinił jedną z wielu przyczyn rozkładu, uznaje się za współwinnego, choćby nawet wina drugiego małżonka w spowodowaniu innych przyczyn rozkładu była cięższa.

Jeżeli oboje małżonkowie nie ponoszą winy, sąd orzeka rozwód bez winy małżonków. Gdy wyłącznie po stronie jednego małżonka leżą przyczyny zawinione i przyczyny niezawinione albo gdy po stronie tego małżonka leżą przyczyny zawinione, a po stronie drugiego małżonka przyczyny niezawinione, sąd orzeka rozwód z winy tego małżonka, po stronie którego leżą przyczyny zawinione.


Rozwód bez orzekania o winie

Prowadzenie spraw o rozwód Rzeszów

 

Mimo iż jest zasadą, że orzekając rozwód, orzeka się także o tym, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia, sąd zaniecha orzekania o winie wtedy, gdy zgodne żądanie w tym względzie zgłoszą oboje małżonkowie (art. 57 § 2 zd. 1 KRO). Unormowanie to ma niezwykle doniosłe znaczenie praktyczne. Umożliwia ono obu małżonkom godne zakończenie nieudanego małżeństwa.

Termin na zgłoszenie zaniechania orzekania o winie. Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego w wypadku, gdy strony nie zażądały w postępowaniu w I instancji zaniechania orzekania o winie, mogą takie żądanie zgłosić po raz pierwszy w postępowaniu apelacyjnym.


Skutki zaniechania orzekania o winie rozkładu pożycia małżeńskiego

Jeżeli na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie, to wtedy następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy. Zaniechanie orzekania o winie stwarza więc fikcję braku winy. Oboje małżonkowie są traktowani jako niewinni rozkładu ich pożycia małżeńskiego.

Ponadto jeżeli  małżeństwo zostało rozwiązane przez rozwód z zaniechaniem orzekania o winie, to byli małżonkowie są małżonkami rozwiedzionymi, którzy nie zostali uznani za wyłącznie winnych rozkładu pożycia. Powoduje to skutek taki, iż każdy z rozwiedzionych byłych małżonków, jeżeli znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym swoim usprawiedliwionym potrzebom oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym małżonka zobowiązanego.

 

W przypadku ewentualnych pytań Zapraszam do kontaktu.

Adw. Sebastian Możdrzeń


Kancelaria adwokacka rozwody Rzeszów, Rozwód bez orzekania o winie - Adwokat Rzeszów

Contact Form