Warunkowe umorzenie postępowania w przypadku kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości


Warunkowe umorzenie postępowania w przypadku kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości



Czy można warunkowo umorzyć postępowanie karne w przypadku kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości? Jakie warunki trzeba spełnić w celu warunkowego umorzenia postępowania? Kiedy jest szansa na warunkowe umorzenie postępowania karnego w przypadku jazdy po alkoholu.


W pierwszej kolejności należy wskazać, iż za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 2 lat (art. 178a § 1 kk). Jednak wobec kierującego pojazdem w stanie nietrzeźwości kierowcy sąd orzeka obligatoryjnie  także środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat.

Dodatkowo Sąd zobowiązuje również sprawcę takiego czynu do uiszczenia świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, którego ustawowa wysokość zawiera się w granicach od 5 tys. do 60 tys. złotych.

Jak zatem wynika z obowiązujących przepisów, zagrożenie karą za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest wysokie i dolegliwe dla kierowcy.

W pewnych przypadkach możliwym jest jednak staranie się o warunkowe umorzenie postępowania.

Kiedy jest możliwe warunkowe umorzenie postępowania:

W tym miejscu należy mieć na uwadze, iż ewentualne warunkowe umorzenie postępowania będzie możliwe w przypadku  spełnienia przesłanek wymienionych w art. 66 § 1 Kodeksu karnego:

  • wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne,
  • okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości,
  • sprawca nie był dotychczas karany za przestępstwo umyślne,
  • postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz jego dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, a zwłaszcza nie popełni przestępstwa.

Zgodnie z praktyką warunkowe umorzenie postępowania jest możliwe w sytuacji, gdy stężenie alkoholu nie jest znaczne, bliskie granicy wykroczenia.

Korzyści z warunkowego umorzenia postępowania karnego

Warunkowe umorzenie postępowania wiąże się m.in. z krótszym zakazem prowadzenia pojazdów. W razie orzeczenia warunkowego umorzenia postępowania sąd może orzec środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na okres nieprzekraczający 2 lat.  Ponadto sąd może, ale nie ma obowiązku orzekania zakazu prowadzenia pojazdów. To oznacza, że w przypadku warunkowego umorzenia postępowania sprawca czynu z art. 178a § 1 kk można odzyskać uprawnienia, a w przypadku zakazu prowadzenia pojazdów, czas zastosowania środka karnego jest krótszy, aniżeli 3 lata.

Ponadto należy mieć na względzie, że wpis o warunkowym umorzeniu postępowania pojawia się również w Krajowym Rejestrze Karnym. Natomiast warunkowe umorzenie postępowania nie jest równoznaczne z wyrokiem skazującym za przestępstwo. Oznacza to, że sprawca, wobec którego warunkowo umorzono postępowanie karne, w dalszym ciągu będzie mógł uzyskać zaświadczenie o niekaralności.


Jazda po alkoholu, zakaz prowadzenia pojazdów- obrona kancelaria Rzeszów

Contact Form