Kiedy mamy do czynienia z brakiem uprawnień do kierowania pojazdem – Regres Ubezpieczeniowy


Kiedy mamy do czynienia z brakiem uprawnień do kierowania pojazdem – Regres Ubezpieczeniowy


Ustawodawca w ustawie u ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych określił jedną z przesłanek regresowych w zakresie możliwości skierowania roszczenia regresowego o zwrot wypłaconych świadczeń wobec osoby, która powodując zdarzenie drogowe nie posiadała uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym.

Zgodnie z artykułem 43 pkt 3 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych kierowca pojazdu może być pociągnięty do odpowiedzialności z tytułu regresu ubezpieczeniowego, jeżeli w chwili zdarzenia nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym.


Kiedy jednak mamy do czynienia z brakiem uprawnień do kierowania pojazdem oraz czy istnieją w tym zakresie sytuacje, kiedy Zakład Ubezpieczeń pomimo braku uprawnień nie może skierować skutecznego regresu?


Odpowiadając na pierwszą część zadanego pytania należy w sposób wyraźny odróżnić sytuację w której nie posiadamy przy sobie stosownych dokumentów od rzeczywistego braku uprawnień do prowadzenia pojazdu Dopiero bowiem drugi przypadek bowiem stanowi wypełnienie przesłanki o której mowa w art. 43 ustawy pkt 3 o ubezpieczeniach obowiązkowych.


Brak posiadania przy sobie dokumentu prawa jazdy nie jest przesłanką regresową.


Dopiero o rzeczywistym braku uprawnień możemy mówić między innymi w sytuacji, gdy nieposiadanie prawa jazdy dotyczy osób, które nigdy nie uzyskały takich uprawnień. Warto w tym zakresie zaznaczyć, iż brak uprawnień będzie dotyczył także osób, które uzyskały pozytywny wynik z egzaminu teoretycznego oraz praktycznego na prawo jazdy, ale nie uzyskały jeszcze stosownej decyzji starosty.


Zdanie egzaminu na prawo jazdy, ale przed wydaniem decyzji właściwego starosty będzie kwalifikowane jako brak uprawnień do kierowania pojazdem


Powyższe jest związane jest z sytuacją, iż starosta przed wydaniem decyzji sprawdza czy osoba ubiegająca się o wydanie prawa jazdy spełnia wszystkie ustawowe warunki do uzyskania uprawnień wskazane ustawy o kierujących pojazdami.

Jako brak uprawnień będzie kwalifikowana również sytuacja w której kierujący utracił uprawnienia w wyniku cofnięcia, musi ponownie ubiegać się o uzyskanie takich uprawnień lub posiadając takie uprawnienia nie może w danej chwili ich.

Przypadkiem braku uprawnień będzie też posługiwanie się prawem jazdy kategorii nie obejmującej pojazdu kierowanego przez sprawcę szkody. Jako przykład należy wskazać kierowanie zespołem pojazdów w postaci ciągnika rolniczego z przyczepą, posiadając jedynie prawo jazdy kategorii B.


Brak uprawnień na przyczepę podczas kierowania zespołem pojazdów będzie uznane jako brak posiadania uprawnień i może prowadzić do sformułowania roszczeń regresowych


W jakich sytuacjach, pomimo braku uprawnień do kierowania pojazdami roszczenie regresowe będzie nieskuteczne?

Ustawodawca wskazał pewne sytuacje, których zaistnienie pomimo braku posiadania przez kierowcę nie będzie prowadziło do roszczenia regresowego. Zatem brak uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym nie będzie przesłanką regresową w sytuacji, gdy:

  •  chodziło o ratowanie życia ludzkiego lub mienia,
  •  chodziło o pościg za osobą podjęty bezpośrednio po popełnieniu przez nią przestępstwa. Interpretując powyższy przepis.

 

Adw. Sebastian Możdrzeń

Kancelaria Adwokacka Rzeszów


Kancelaria oferuje usługi prawne z zakresu obrony przed regresami ubezpieczeniowymi zarówno na etapie postępowania likwidacyjnego przed zakładem ubezpieczeń, jak również na etapie postępowania sądowego w zakresie analizy sprawy, porad prawnych, reprezentacji na etapie przedsądowym oraz sądowym. Kancelaria prowadzi sprawy z zakresu roszczeń regresowych przeciwko wszystkim Towarzystwom Ubezpieczeniowym, w tym PZU, WARTA, ALLIANZ, ERGO HESTIA, TUZ, UNIQA, Generali,  i inne.


 

Contact Form