Jakie dokumenty do odszkodowania po wypadku śmiertelnym?


Jakie dokumenty są potrzebne do dochodzenia odszkodowania po wypadku śmiertelnym? 


Wypadki śmiertelne są tragicznymi zdarzeniami, które nie tylko niosą za sobą ogromny żal i cierpienie, ale również generują szereg kwestii prawnych, które muszą zostać uregulowane, w tym dochodzenie odszkodowań dla rodzin ofiar. W niniejszym artykule zostanie wskazane, jakie podstawowe dokumenty są niezbędne do rozpoczęcia skutecznego dochodzenia odszkodowania po wypadku śmiertelnym.

Proces odszkodowawczy należy rozpocząć od gromadzenia niezbędnej dokumentacji, co stanowi przygotowanie do dochodzenia roszczeń, zadośćuczynienia, odszkodowań po śmierci osoby bliskiej od sprawcy zdarzenia lub jego ubezpieczyciela. Niewątpliwie wskazany spis dokumentów nie jest katalogiem zamkniętym, dodatkowe dokumenty należy zgromadzić i przygotować każdorazowo po indywidualnej analizie sprawy. Ponadto odpowiednia dokumentacja nie stanowi samodzielnej podstawy formułowania żądań, a jest uzupełnieniem materiału dowodowego, na podstawie którego dochodzone jest żądanie. Jednocześnie przygotowanie odpowiednio wcześniej niezbędnej dokumentacji wpływa na usprawnienie i przyspieszenie procesu dochodzenia roszczeń po wypadku.

1. Dokumentacja dotycząca zdarzenia.

W tym zakresie należy mieć na uwadze dokumentację Policji, orzeczeń sądowych związanych z przedmiotowym zdarzeniem, które potwierdzają fakt i okoliczności wypadku śmiertelnego. Stanowi on podstawę dla dalszych działań prawnych i ubezpieczeniowych.

2. Dokumentacja medyczna

Dokumentacja medyczna odgrywa istotną rolę w procesie dochodzenia odszkodowania. Raporty lekarskie, wyniki badań, zalecenia lekarzy oraz dokumentacja szpitalna potwierdzają rozmiar obrażeń oraz śmiertelne konsekwencje wypadku. W przypadku dochodzenia roszczeń z tytułu śmierci bliskiej osoby istotne mogą być poddane odpowiedniej analizie opinie biegłych sadowych.

3. Akty urodzenia i zgonu

Aby móc zacząć dochodzić odszkodowania po wypadku śmiertelnym, konieczne jest udokumentowanie pokrewieństwa zmarłego oraz statusu prawnej osoby najbliższej. Akty urodzenia  i zgonu ofiary potwierdzają te kwestie i są niezbędne w procesie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych.

4. Pozostałe dokumenty

Uzasadnionym jest zebranie wszelkich dokumentów w celu wykazania dodatkowych kosztów poniesionych w związku z wypadkiem śmiertelnym. Faktury za koszty pogrzebu, a także inne dokumenty finansowe potwierdzające wydatki związane z utratą bliskiej osoby mogą być uwzględnione przy ustalaniu wysokości odszkodowania.

 

Podkreślić jednak należy, iż podczas procesu dochodzenia odszkodowania po wypadku śmiertelnym należy uwzględnić szereg kwestii prawnych oraz faktycznych, w tym w zakresie doboru odpowiednich dowodów. Niniejsze kwestie mogą mieć istotne znaczenia dla skutecznego żądania odpowiednio wysokich kwot zadośćuczynienia czy odszkodowania.

 

 

adw. Sebastian Możdrzeń


Kancelaria Adwokacka adw. Sebastian Możdrzeń w Rzeszowie oferuje kompleksową usługę prawną na terenie całego kraju w zakresie dochodzenia roszczeń powypadkowych, odszkodowań w tym w zakresie szkód osobowych, roszczeń osób najbliższych w związku z wypadkami śmiertelnymi.

 

Contact Form