Czy Regres Ubezpieczeniowy ulega przedawnieniu
CZY REGRES UBEZPIECZENIOWY ULEGA PRZEDAWNIENIU
Czy regres ubezpieczeniowy ulega przedawnieniu, a jeżeli tak to po jakim czasie jego dochodzenie przez ubezpieczyciela będzie nieskuteczne? W niniejszym artykule zostaną wskazane powyższe kwestie dotyczące terminów i zasad ich obliczania w zakresie regresów ubezpieczeniowych.
Termin przedawnienia regresu ubezpieczeniowego reguluje art. 118 k.c. Zgodnie z treścią wskazanego art. 118 k.c., termin przedawnienia roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (a do takich należy zaliczyć regres zakładu ubezpieczeń) wynosi trzy lata.
Należy jednocześnie wskazać, że bieg przedawnienia rozpoczyna się w dniu wymagalności roszczenia, co wynika wprost z art. 120 k.c. W przypadku roszczenia formułowanego na podstawie z art. 43 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych jako moment powstania wymagalności roszczenia należy przyjąć datę wypłaty odszkodowania przez zakład ubezpieczeń na rzecz poszkodowanego.
Roszczenie regresowe przedawnia się z upływem 3 lat od wypłaty odszkodowania
Jednocześnie należy mieć na uwadze znowelizowaną treść art. 118 k.c., zgodnie z którym termin przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego.
Od powyższego terminu przedawnienia odróżnić uprawnienie samych poszkodowanych do formułowania roszczeń wobec zakładu ubezpieczeń. W zależności od skutków danego zdarzenia ubezpieczeniowego skuteczne dochodzenie roszczeń przez poszkodowanych może być wydłużone nawet do 20 lat. Dlatego też, nie można wykluczyć sytuacji, iż zakład ubezpieczeń po wypłaceniu danego świadczenia na rzecz poszkodowanego, nawet po kilkunastu latach od zdarzenia zwróci się następnie z roszczeniem zwrotnym wobec sprawcy.
Adw. Sebastian Możdrzeń